Dialogi 2015

XX Międzynarodowe Otwarte Warsztaty Teatralne „Dialogi 2015”

W dniach 1-9 sierpnia 2015r. w Radzyńskim Ośrodku Kultury  odbyły się już  XX Międzynarodowe Otwarte Warsztaty Teatralne „Dialogi 2015”. Oferta warsztatów skierowana była do młodzieży w wieku 18 – 35 lat zainteresowanych teatralną przygodą twórczą oraz prowadzeniem grup teatralnych.

Corocznie na zakończenia warsztatów pokazywana jest krótka sztuka teatralna, która powstaje w czasie trwania warsztatów i jej twórcami są sami uczestnicy przy udziale osób prowadzących.

1 sierpnia na otwarcie jubileuszowych „Dialogów” nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej z 20 lat działalności. a o godz. 20.00 publiczność miała okazję obejrzeć spektakl:

CUNEGUNDIS DUCISSA CRACOVIAE (Kunegunda, Księżna Krakowska)
w wykonaniu Jolanty Juszkiewicz

dialogi2015_3

Portret świętej Kingi, XIII w księżnej krakowskiej, świecki aspekt świętej, jej oddanie i wkład w sprawy naszej ojczyzny zasługują na szacunek i hołd nie mniejszy od aspektu jej kultu. Odhermetycznienie postaci współczesnemu społeczeństwu, uświadomienie aktualności działań księżnej w dniu dzisiejszym poprzez żywy teatr dokumentu.

Spektakl porusza i przenika atmosferą nieprzeciętności i kompleksowości kobiety zasłużonej w budowaniu historii naszego kraju w epoce średniowiecza, obecnej również współcześnie.

Jolanta Juszkiewicz, twórca teatralny, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, mgr sztuki. Jej emocjonalny stosunek do świata był fundamentem dla powstania teatru Kropka Theatre w Sydney, Australia’97. Lata rozwoju we współpracy z artystami różnych kultur umocniły przekonanie twórczego podążania do ciągłego rozwoju autorskiej formy poetycko-metaforycznej, najczęściej w formie monodramów, jako nurtu teatru alternatywnego. Jej twórczość wielokrotnie nagradzana wygrywa uznanie krytyków i widowni w Australii, Albanii, Armenii, Belgii, Brazylii, Finlandii, Francji, Górnym Karabachu, Niemczech, Iranie, Izraelu, Kosowie, Kazakhstanie, Luksemburgu, Macedonii, Osetii, Polsce, Rumunii, Rosji, Szkocji, Słowacji, Szwecji, Transylwanii, Ukrainie, UK, Zjednoczonych Emiratach.

fire showW ramach jubileuszu gościliśmy też wielokrotną uczestniczkę naszych warsztatów, obecnie już profesjonalistkę Joannę Stanowską ze swoją grupą
JO ART SHOW, która uświetniła nasze wydarzenie pokazem fire show na dziedzińcu pałacowym w Radzyniu Podlaskim

W 2016 roku gościliśmy osoby prowadzące zajęcia:

Jarosław Paczkowski, jest aktorem i instruktorem teatralnym. Od 22 lat prowadzi swój autorski teatr – Grupę Teatralną Te-O-Ka we Wrocławiu www.te-o-ka.art.pl

Współpracuje z naszym teatrem 1995 roku. Jest z nami od zawsze … Po prostu przyjaciel.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W 1993 założył swój prywatny teatr – Grupę Teatralną Te O Ka. Celem założenia  swojego teatru było pragnienie poszukiwania własnego języka teatralnego, prowadzenie prac w kształtowaniu i rozwijaniu techniki aktorskiej oraz praca nad relacją, bez której teatr nie może istnieć: aktor – widz. Teatr do tej pory wystawił 10 premier, które grane były w całej Europie. Najnowsza premiera teatru odbyła się w kwietniu 2011 pt. „OPAT”. Grupa Teatralna . Te O Ka oprócz spektakli zorganizowała wiele wypraw teatralno – kulturowych, m.in. do Rumunii, Jugosławi, Francji… Od kilkunastu lat współpracuje z Instytutem Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Prowadził wielokrotnie staży teatralne w Polsce w tym m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim, Mazowieckim Centrum Kultury w Warszawie, Radzyńskim Ośrodku Kultury oraz w Niemczech: dla Ośrodka Teatru i doradztwa scenicznego w Badenii-Wirttembergii z Heidelbergu,  Akademii Teatru i Sztuki Szkolnej w Gagenau (Badenia).  Na festiwalu teatralnym THEATERTAGE w Friedrichshafen. Był wykładowcą w Kolleg für dramatische Kunst – Studio 13 w Bremen. Od 1998 roku J. Paczkowski prowadzi „Pracownię Teatralną”- warsztaty artystyczne dla młodzieży w Centrum Sztuki, „Impart” we Wrocławiu, finansowaną przez Samorząd Wrocławia oraz Fundację im. Stefana Batorego w Warszawie. Obecnie występuje w Klinice Lalek i Wrocławskim Teatrze dla Dzieci.10380058_900035483371993_6561527855717263243_o

WITALIJ LUBOTA – Zawodowy reżyser, pedagog (Kijów, Ukraina). Kolejny nasz przyjaciel. Założyciel integracyjnego teatru „Parostki” w Kijowie. Twórca i dyrektor międzynarodowego festiwalu teatralnego „Słoneczna Chwila” w Kijowie. Prowadzi warsztaty w wielu krajach (Polska, Niemcy, Dania, Ukraina, Rosja). W Radzyniu będzie gościł po raz czwarty.

Janusz

Janusz Szymański pedagog, instruktor teatralny, wykładowca. 1986 roku zajmuje się technikami parateatralnymi z zakresu teatru, ekspresji ciała i ruchu. Prowadził grupy teatralne w Zielonej Górze, Legnicy, Jeleniej Górze, Lublinie i obecnie w Radzyniu Podlaskim, a także na Węgrzech, Rumunii, Niemczech, Ukrainie i Białorusi. W latach 1988-1991 uczestniczył w programie kształcenia liderów młodzieżowych prowadzonym przez Andrzeja Komorowskiego – ucznia Jerzego Grotowskiego. Od 1995 roku organizator i prowadzący Ogólnopolskich i Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych „Dialogi” w Radzyniu Podlaskim. Członek Polskiego Stowarzyszenia Terapii przez Sztukę.